Poptávka zboží

Často kladené dotazy

V této sekci webu se vám pravidelně snažíme odpovídat na vaše otázky k e-shopu a produktům, které nám pokládáte. Také se zde snažíme zveřejňovat návody, které vám mohou pomoc s problémy a vysvětlujeme pojmy z oboru.

Produkty Návody Vysvětlení pojmů Otázky na e-shop

Jak povolit zarezlý šroub?

Už se vám stalo, že jste se někdy snažili povolit úplně zrezivělý šroub a on furt ne a ne povolit. V tomto článku vám dáme rady, jak nekonečný zápas s zrezlým šroubem vyhrát bez velké námahy a jeho poškození. 

Není to jen o síle

Samozřejmě, že je potřeba o trochu větší síla než při povolování šroubu, který není zrezlý. Není však potřeba až tak velká, jak si většina lidí myslí. Naopak při působení velké síly můžeme šroub poškodit nebo ukroutit a tím si povolování šroubu ještě o něco prodloužíme a nebo riskujeme, že se nám ho dokonce nepodaří povolit vůbec. 

Jak začít? 

Ještě předtím než začnete šroub povolovat hrubou silou je dobré snažit se ho co nejvíce očistit od rzi například pomocí ocelového kartáče nebo speciálních přípravků na odstranění rzi. Dávejte při odstraňování rzi ze šroubu pozor na působení velké síly, která by mohla šroub poškodit. Pokud máme důkladně očištěno použité jakýkoliv prostředek na promazání. Předpokládáme, že doma nemáte speciální prostředek na uvolnění zarezlých šroubů, proto použijte například velmi oblíbený přípravek WD-40, který rozhodně doporučujeme doma mít pro příklad, že budete potřebovat cokoliv promazat. Pokud však doma nemáte žádný takový přípravek, použijte obyčejné mýdlo, které se dá také použít jako mazivo. Přípravek na promazání nebo mýdlo umístěte pod hlavičku šroubu a nechte nějakou dobu působit než mazivo proteče do závitů. Zkoušeli jste po těchto radách šroub povolit a furt nic? Pokud šroub stále nejde povolit poklepejte několikrát kladivem na hlavu šroubu. Poklepání pomáhá k uvolnění a rozpohybování zarezlých závitů. V případě neúspěchu, znovu promazejte a nechte působit o něco déle. 


Pokud potřebujete nahradit zrezivělé šrouby nebo matice novými, v naší nabídce naleznete široký výběr kvalitních šroubů, matic nebo jiného spojovacího materiálu.

Prohlédnout šrouby

Jak odstranit silikonový tmel?

Silikonový tmel je velký pomocník, který opravdu drží a má dlouhou životnost. Pomáhá vyplňovat mezery mezi materiály jako jsou například dlaždice. Díky silikonovému tmelu dokážeme kvalitně utěsnit mezery, které nepropustí vodu a proto se ve spárách netvoří plísně. Jak ale takový silikonový tmel odstranit z povrchů, kde si jeho výskyt nepřejeme? V tomto článku vám poradíme jak na to.

 

I když má silikonový tmel dlouhou životnost nevydrží věčně, časem může ztvrdnout a popraskat a jeho těsnící a voděodolná schopnost se ztratí. V tento moment je potřeba silikon odstranit a provést potřebné opravy. Tento proces bývá časově náročnější. Existují dva způsoby jak silikon odstranit a to mechanicky a nebo chemicky. 

Jak předcházet výskytu silikonového tmelu na nechtěných místech? 

Ještě než začnete s prací vždy používejte rukavice, které budou chránit vaši pokožku. Připravte si opatření pro případ, že by se silikon dostal tam, kde ho nechceme. Zakryjte místa, která by se mohla znečistit pomocí maskovací pásky. Předcházíte tak zdlouhavému odstraňování silikonového tmelu, které by vás od pořádné práce zdržovalo. V případě nechtěných skvrn se snažte tmel otřít mýdlem a hadrem nebo speciální vlhčené čistící ubrousky ještě před jeho vytvrdnutím. Pokud silikonový tmel zaschne, tak už tímto způsobem odstranit nelze. Pro tento případ je potřeba použít mechanické nebo chemické odstranění. 

Chemické odstranění silikonového tmelu 

Na chemické odstranění silikonového tmelu použijte speciální odstraňovač silikonu, který se nanese na místo, kde je potřeba tmel odstranit. Odstraňovač silikonu je potřeba nějakou dobu nechat působit. Tato doba může být různá, vždy je uvedena na obalu výrobku. Pak už stačí silikon setřít pomocí stěrky a očistit opět pomocí hadru a mýdlové vody.

Mechanické odstranění silikonového tmelu 

Tento způsob odstranění silikonového tmelu je o něco náročnější, protože se musíte soustředit na to, abychom nepoškrábali a neponičili povrch. Pokuste se nejprve silikon očistit lakovým benzínem a na odstranění použijte špachtli nebo nožík, kterým ho postupně seškrábete. 

Prohlédnout tmely a silikony

Jaké hmoždinky do sádrokartonu?

Máte obavy z vrtání do sádrokartonu nebo z toho, že se předměty po nějaké době vytrhnou a zničí celou sádrokartonovou příčku? Už nemusíte, v tomto článku vám poradíme, jak na to. 

 

Pokud máte doma nebo kdekoli jinde sádrokartonové příčky a potřebujete na ně přivrtat obraz, poličku nebo ještě těžší předměty, nemusíte mít obavu, že by toto zatížení sádrokarton nevydržel i když na nás nepůsobí zrovna masivně. Při správném ukotvení unese stěna sádrokartonu i několik desítek kilogramů. Jestliže se chystáte připevňovat například skříňky, které budou naplněné těžkými předměty jako jsou knížky nebo nádobí, ujistěte se jaký máte druh sádrokartonové desky a jakou má nosnost. Základem všeho je správný výběr hmoždinek do sádrokartonu, které jsou speciálně upravené pro tento materiál a zatížení vydrží. Kovové hmoždinky do sádrokartonu mají o něco větší nosnost než hmoždinky plastové, ty mají ale zase velkou výhodu , že montáž je rychlá , snadná a nevyžadují předvrtání. Pro připevnění poličky, hodin, obrazu nebo jiných lehčích dekorací nám tedy bohatě postačí plastová hmoždinka

Jak vrtat hmoždinku do sádrokartonu? 

Před samotným vrtáním si označte místa, do kterých chcete vrtat a ujistěte se, přeměřením nebo použitím vodováhy, že budou otvory ve správné výšce a stejné rovině. Pokud jste provedli důkladné přeměření, můžete začít vrtat. Použijte vrtačku s ostrým vrtákem a vrtejte zásadně bez příklepu. Také doporučujeme vrtat s nižšími otáčkami. Následně zasuňte a uchyťte hmoždinky do připravených otvorů. Myslete však na to, že existuje několik druhů úchytů hmoždinek do sádrokartonu, na to je dobré se připravit předtím než začnete hmoždinku zasouvat do otvoru. Dále, už stačí jen zašroubovat vruty a zavěsit daný předmět.

Prohlédnout hmoždinky do sádrokartonu

Jak vybrat správný materiál vrutů do dřeva

Výběr správného spojovacího materiálu je rozhodující pro dlouhou životnost Vaší dřevěné konstrukce. Ne všechny materiály a povrchové úpravy jsou vhodné do každého druhu dřeva. V tabulce níže uvádíme vhodnost jednotlivých druhů oceli do různých druhů dřevin. Důležité zejména když vybíráte vruty do palubek.

V agresivnějších prostředích podporujících korozi, s vysokou vlhkostí, neustálou kondenzací či působením soli, je vždy nutné použít nerezovou ocel A4. Při konstrukcích v prostředí obsahujícím chlór (např. kryté bazény) je třeba využít speciální nerezovou ocel A5.

Obyčejnou galvanicky zinkovanou ocel lze použít pouze v případech, kdy konstrukce nejsou vystaveny přímému působení povětrnostních vlivů ani zvýšené vlhkosti.

Druh dřeva Materiál vrutů
 Zinkovaná ocel   Nerez C1   Nerez A2   Nerez A4 
 Stavební dřevo** X X X X
 Buk X X X X
 Douglaska - X* X X
 Smrk X X X X
 Borovice X X X X
 Modřín - X* X X
 Jehličnany (tlaková impregnace) X* X* X* X
 Červený cedr - - - X
 Jedle X X X X
 Jehličnany (tepelně upravené) - - - X
 Abachi - - - X
 Afzelia, Douussié - - - X
 Azobé, Bongossi - - - X
 Bangkirai, Balau - X* X X
 Bilinga - - - X
 Courbaril, Jatobá - - - X
 Cumarú - - - X
 Kaštan - - - X
 Dub - - - X
 Eukalypt - - - X
 Garapa - - - X
 Ipé - X* X X
 Iroko - X* X X
 Itaúba - - - X
 Kosipo - - - X
 Massaranduba - - - X
 Merbau - - - X
 Akát - - - X
 Jasan (tepelně upravený) - - - X

*V závislosti na původu dřeva nejsou vyloučeny problémy s korozí či zabarvením dřeva. Informujte se u svého prodejce dřeva.
**Vruty do OSB desek, dýhy, masivního dřeva, dřevovláknité desky, překližka, sádrovláknité desky...

Co je jemný závit?

Každý závit má své stoupání (rozestup závitu - viz P na obrázku níže). Velikost tohoto stoupání je pro každý jednotlivý průměr standardizována, ovšem existují speciální případy, ve kterých je z technických důvodu třeba snížit rozestup závitu. Tím vznikne takzvaný jemný závit. V následující tabulce naleznete stoupání standardních metrických závitů, i jejich možné jemné varianty.

 Průměr   Stoupání   Jemné stoupání 
M 1,6 0,35 x
M 2 0,4 x
M 2,5 0,45 x
M 3 0,5 x
M 3,5 0,6 x
M 4 0,7 x
M 5 0,8 x
M 6 1 0,5
M 7 1 x
M 8 1,25 1
M 10 1,5 1 / 1,25
M 12 1,75 1 / 1,25 / 1,5
M 14 2 1,5
M 16 2 1,5
M 18 2,5 1,5
M 20 2,5 1,5 / 2
M 22 2,5 1,5
M 24 3 1,5 / 2
M 27 3 1,5 / 2
M 30 3,5 1,5 / 2
M 33 3,5 1,5 / 2
M 36 4 1,5 / 2 / 3
M 39 4 1,5 / 2 / 3
M 42 4,5 1,5 / 2 / 3
M 45 4,5 1,5 / 2 / 3
M 48 5 1,5 / 2 / 3
M 52 5 1,5 / 3
M 56 5,5 2 / 4
M 60 5,5 2 / 4
M 64 6 2 / 4
M 68 6 2 / 4
M 72 6 2 / 4
M 76 6 2 / 4
M 80 6 2 / 4
M 85 6 2 / 4
M 90 6 2 / 4
M 95 6 2 / 4
M 100 6 2 / 4

Co je chemická kotva?

Chemická kotva (nebo také chemická malta) je moderní a jednoduchý nástroj pro kotvení všude tam, kde je třeba dosáhnout velké nosnosti. Ať už chcete svým ratolestem do jejich pokojíčku zavěsit houpačku, nebo v garáži připevnit nástěnný stojan na pneumatiky, chemická kotva je pro vás ta správná volba!

Jedná se v podstatě o dvousložkové "lepidlo", dvě látky, které jsou v kartuši odděleny a po jejich smíchání dojde k vytvrdnutí směsi. Výsledkem je extrémně odolný a pevný spoj. Nespornou výhodou je také jednoduchost použití, podrobný návod aplikace společně s ukázkou naleznete v popisu každé z nabízených chemických kotev.

Prohlédnout chemické kotvy

Jaký je rozdíl mezi šroubem a vrutem?

Rozdíl mezi šroubem a vrutem je patrný na první pohled. Zatímco šroub je opatřen normovaným (v našem případě metrickým) závitem, jehož účelem je zapadnout do odpovídajícího protějšku (matice či jiný vnitřní závit), vruty mají mnoho druhů závitu dle typu použití (do dřeva, do kovu, do plechu...) a jsou zpravidla zakončeny ostrou špičkou.

 

Co je to bit?

Bity neboli utahovací hroty jsou výměnné nástavce pro aku šroubováky, díky kterým již není třeba mít desítky šroubováků pro různé utahovací drážky (PZ, PH, Torx, Imbus...). Stačí vám aku vrtačka a vhodný adaptér nebo speciální šroubovák a můžete utáhnout jakýkoli šroub či vrut, protože malých a skladných bitů u sebe můžete snadno a bez povšimnutí přenášet i několik desítek.

Bity nabízíme buď jednotlivě, nebo ve výhodných sadách, zpravidla v šikovných a lehce přenosných krabičkách.

Prohlédnout bity

Jakou vybrat hmoždinku, když nevím, z čeho je zeď?

Tuto otázku slýchají naši kolegové z kamenných prodejen několikrát za den. Je tvárnice za omítkou plná, nebo jsou v ní dutiny? A je vápenopísková, nebo pórobetonová? A jak to vůbec zjistím? Dobrou zprávou je, že odpověď na tyto otázky vůbec nepotřebujete znát!

V naší nabídce naleznete hned několik hmoždinek, které můžete použít do většiny standardních stavebních materiálů, stačí si jen vybrat tu, která vám bude nejvíce vyhovovat. Jejich kompletní výpis naleznete zde.

Prohlédnout hmoždinky

Co je to bindr?

Bindry nebo bindr pásky jsou plastové stahovací pásky s multifunkčním využitím. Nejčastěji se využívají na svazování kabelů či trubek, dají se ale použít i všude tam, kde je třeba stáhnout několik dílů k sobě či dodatečně zesílit spoj.

V naší nabídce naleznete jak permanentní, tak opakovaně rozebiratelné stahovací pásky.

Proč se používají podložky?

Existuje mnoho různých druhů podložek a každá z nich může mít svůj specifický účel. Standardní ploché podložky například slouží pouze k rozšíření kontaktní plochy a tím ke snížení tlaku, který vyvíjí hlava šroubu na spojovaný materiál. Velkoplošné podložky plní podobný účel, ale používají se nejčastěji při montážích do dřeva.

Účel mnoha podložek naznačuje už jejich název, například vymezovací podložky slouží k vytvoření distance, pérové ke snížení negativních následků u často vibrujících spojů, pojistné slouží k zabránění povolování spojů, těsnící k jejich utěsnění atd.

V neposlední řadě v naší nabídce naleznete i méně obvyklé, speciální podložky, jako klínové pro použití s konkrétními profily, vějířové k zajištění spojů z měkkých materiálů, podložky s gumou pro střešní montáže a mnohé další.

Prohlédnout podložky

Co znamená skladem 5-10 dnů?

Nebojte se objednat položky, u kterých je uvedeno "skladem 5-10 dnů". Jsme firma s více než 25 letou historií a za tu dobu se nám podařilo navázat kontakty s nespočtem firem po České republice i celé Evropě.

Naše firma provozuje svůj velkoobchodní sklad (přes 2000 europalet zboží) a vedeme i 3 své maloobchodní prodejny (každá má přes 400m2). Na našem e-shopu vidíte jen skladový stav zboží, které se nachází v našem velkoobchodním skladu. Může se tedy stát, a často se tak děje, že zboží se příjme v malém množství a hned ten den se prodá zákazníkovi či převeze na pobočku, takže položka je po většinu času označena jako skladem 5-10 dnů, i když jsme schopni ji pro Vás mít třeba už druhý den.

Jak poznám pevnostní šroub?

Pevnost šroubu je označení předepisující určitou pevnost v tahu a smluvní mez kluzu. Je udávána číselně (5.6, 8.8, 12.9 atd.) a zpravidla značena na hlavičce šroubu.

Za pevnostní šrouby jsou považovány všechny s označením 10.9 a více, standardem je pro nás pevnost 8.8.

Značení 8.8 znamená, že šroub má pevnost v tahu 800Mpa a smluvní mez kluzu 640Mpa (8x8). Při pevnosti 10.9 je pevnost v tahu 1000Mpa a smluvní mez kluzu 900Mpa (10x9). Tyto hodnoty jsou samozřejmě ovlivňovány i průměrem šroubu či teplotou prostředí a několika dalšími faktory, ty však lze za normálních podmínek považovat za zanedbatelné.

Jakou podložku či matici použít u spoje, který je na stále se pohybujícím...

Existuje celá řada pojistných matic a zajišťovacích podložek, ale opravdu spolehlivým řešením je podložka Nord-Lock, která svojí konstrukcí zabrání samovolnému povolení spoje.

Jaký utahovací hrot mám použít na vruty do dřeva a jaký na vruty do sádrokartonu? A na šrouby?

Na vruty do dřeva se používají utahovací hroty Pozidrive, na šrouby a vruty do sádrokartonu, kovu či plechu zase typ Phillips. Jde o dva různé profily hrotu a není vhodné je zaměňovat (šroub utáhnete, ale výrazně tím snížíte životnost jak bitu, tak samotné utahovací drážky šroubu). Dále je potřeba určit správnou velikost utahovacího hrotu, zde jsou oba typy stejné.

  • velikost č. 1 je pro průměry vrutů 2,0 až 3,0 mm
  • velikost č. 2 je pro průměry vrutů 3,5 až 4,8 mm
  • velikost č. 3 je pro průměry vrutů 5,5 a větší

Doručí mi přepravce zboží do druhého dne?

Za dopravu zodpovídá najatý externí dopravce firma DPDgroup. Tento dopravce se snaží námi vyexpedované zásilky doručit v co možná nejkratším možném termínu.  

 

Jak dlouho musím čekat na zboží, které momentálně není skladem?

Zboží, které je u nás skladem expedujeme v co nejkratším možném termínu. Zboží, které je skladem u našeho dodavatele, bude odesláno  po naskladnění (tuzemský dodavatel 2-5 pracovních dní, zahraniční dodavatel 5-10).

Informace, týkající se dodání zboží uvádíme vždy do potvrzení objednávky, které zasíláme na (zákazníkem zadanou) emailovou adresu.

Doprava, balné a poštovné?

Za dopravu zodpovídá najatý externí dopravce firma DPDgroup.
Balné a poštovné je 99,- Kč včetně DPH.

Pokud však cena Vaší eshopové objednávky přesáhne hodnotu 2000,- Kč (s DPH) balné a poštovné budete mít ZDARMA.

Co je to ISO?

ISO je světová federace národních normalizačních organizací se sídlem v Ženevě. Jejím hlavním úkolem je tvorba mezinárodních norem ISO a jiných druhů dokumentů ve všech oblastech normalizace kromě elektrotechniky. Jsou to např.: technické specifikace, technické zprávy nebo dohody o technických trendech.

Zkratka ISO sama o sobě nic neříká, pouze až s číselným kódem je možné je zařadit ke konkrétní oblasti, které se týká. Evropské normy mají označení EN, české normy pak ČSN.

Zkratka ISO také označuje citlivost ve fotografii, která je jedním ze tří základních parametrů určující expozici výsledné fotografie.

Co je to DIN?

DIN je zkratka pro Deutsches Institut für Normung (Německý institut pro normy a standardizace). Organizace stanovuje požadavky na výrobky, služby a nebo procesy, kterými se stanoví jejich požadované vlastnosti. Standardizace podporuje účinnost a zajišťování kvality v průmyslu, technologií, vědy a veřejného sektoru. Slouží k ochraně osob a zboží a ke zlepšení kvality ve všech oblastech života.

Co je to ČSN?

ČSN je označení pro české technické normy. Normy ČSN stanovují základní požadavky na kvalitu a bezpečnost, slučitelnost, zaměnitelnost, ochranu zdraví a ochranu životního prostředí. Vyjadřují požadavky na výrobky, procesy nebo služby, které zajistí splnění požadavků vhodnosti pro určený účel. České technické normy je možné vytvářet pouze v oblastech, kde neexistují evropské nebo mezinárodní normy.

Označení je tak složeno ze značky české technické normy a značky přejímané normy - ČSN EN, ČSN ISO nebo ČSN EN ISO + konkrétní číselný kód.

 

Jsme vám k dispozici

Roman Havlíček
e-shop, internetový specialista 

 info@sroubyonline.cz

 Pondělí - Pátek  7.00 - 15.30

 355 335 630

Doprava ZDARMA

Při nákupu nad 4000 Kč

Od 1 kusu

Možnost nákupu od 1 kusu

Přes 500 spokojených zákazníků

podívat se na recenze

Skladová zásoba

Přes 40 000 položek skladem